Autorem tekstu piosenki i zawołania „Darz Bór” jest leśnik, inżynier Stanisław Wyrwiński, który napisał go na Walny Zjazd Leśników Wielkopolski i Pomorza, odbywający się w 1920 roku. Autor, kierował się chęcią integracji polskich leśników i myśliwych oraz wyeliminowania pozostałych po zaborach pozdrowień obcych naszej tradycji. Zwrot „Darz Bór” szybko przyjął się jako tradycyjna formuła wypowiadana przy powitaniu, rzadziej przy żegnaniu leśników i myśliwych, również jako forma życzeń powodzenia na polowaniu: „niech ci bór darzy, czyli niech cię obdarza, przynosi dary”. Utwór „Darz Bór” do melodii Pierwszej Brygady stał się nieformalnym hymnem polskich leśników i myśliwych.
Językoznawcy uważają, że poprawną formą leśnego zawołania jest zapis małą literą – „darzbór”, uzasadniając to gramatyczną konwencją. Jednak część środowiska leśnego i myśliwskiego (Mała Encyklopedia Leśna) wybiera pierwotną formę „Darz Bór!”, użytą przez samego twórcę zawołania leśnika Stanisława Wyrwińskiego. Zwolennicy pisowni słowa „Bór” wielką literą i oddzielnie uważają, że nie jest ona przypadkowa, że w ten sposób autor podnosi las do rangi odwiecznego przyrodniczego bytu, obdarzając go respektem i godnością, jako miejsca pracy i pasji. To więcej niż zwykłe słowo – to symbol tradycji i zawodowego braterstwa, który odzwierciedla ducha całej społeczności związanej z leśnictwem i myślistwem. Stanisław Wyrwiński zmarł 28 kwietnia 1956 roku w Krakowie, spoczywa na Cmentarzu Rakowickim.
Darz Bór – Pieśń (hymn) leśników i myśliwych
89,00 zł – 149,00 zł
Opis
Edycja w formie zwoju stylizowanego z pieczęcią lakową podwieszoną na sznurkach. Wydrukowana jest na papierze ozdobnym, podobnym fakturą i właściwościami do stosowanych w dawnych czasach papierów czerpanych. Dodatkowym charakterystycznym elementem publikacji są poszarpane brzegi arkusza, które nawiązują stylistycznie do starych dotkniętych zębem czasu inkunabułów. Jak we wszystkich naszych wydawnictwach ściennych papier powleczony jest obustronnie uszlachetniającym, matowym laminatem, który wzmacnia go, chroni przed wilgocią i kurzem. Dodatkowo zabieg ten upodabnia zwój do oryginalnego pergaminu. Arkusz nawijany na drewniane wałki zwieńczone gałkami z metalowymi okuciami. Całość przypomina zwoje rzymskich pism czy żydowskiej tory. Autorska oprawa Wydawnictwa Pergamena opatrzona ozdobnym sznurkiem do zawieszania.
Informacje dodatkowe
Wymiary | Brak danych |
---|---|
Szerokość / Width | 24 cm – wałki drewniane, 30 cm – wałki drewniane, 40 cm – wałki drewniane, 48 cm – wałki drewniane |
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.