PERGAMENA – WYDAWNICTWA W STARYM STYLU

Pergamena jest firmą wydawniczą i zarazem pracownią artystyczną, która niczym grupa rekonstrukcyjna tworzy wydawnictwa w starym stylu. Forma naszych publikacji nawiązuje do dzieł dawnych mistrzów sztuki edytorskiej, natomiast treść jest uniwersalna i ponadczasowa. Na współczesnym rynku edytorskim, polskim i światowym firma nasza jest zjawiskiem unikatowym. Po latach twórczej pracy zbudowaliśmy oryginalną, rozpoznawalną w świecie markę opartą na autorskim stylu opraw i form wyrazu edytorskiego oraz dbałości o detale. Oferujemy bardzo szerokie spektrum usług i kategorii wydawniczych. Poza opisanymi powyżej cechami jest w naszych drukach jeszcze coś wyjątkowego, co poeta Jerzy Liebert nazwał „niewyrażalne a będące a niewidoczne”. Nasi odbiorcy określili to intuicyjnie w równie ujmujących słowach – Pergamena to wydawnictwo z duszą.

Działalność naszą rozpoczęliśmy w roku 1999, wydając symboliczną Mapę Milenijną Polski. Dzisiaj możemy poszczycić się ponad tysiącem różnorodnych pozycji wydawniczych oraz setkami tysięcy publikacji wiszących w domach i biurach odbiorców na całym świecie. Za naszą twórczość zostaliśmy docenieni wieloma znaczącymi nagrodami i szeregiem prestiżowych zamówień. W roku 2009 Wydawnictwo Pergamena zostało wyróżnione państwowym odznaczeniem – medalem „Pro Memoria” za szczególnie zasługi w utrwalaniu pamięci historycznej. Od ćwierćwiecza poprzez zawarte w naszych publikacjach piękne słowa, symbole i obrazy dzielimy się z Państwem ponadczasowymi wartościami, skarbami kultury europejskiej. Główną misją naszej działalności jest promocja polskiej tradycji i dziedzictwa narodowego.

Nasz warsztat i kunszt twórczy

Stosowane przed wiekami formy edytorskie w postaci zwojów odeszły wraz z postępem do wydawniczego lamusa, nie straciły jednak na swym uroku i oryginalności. Dlatego sięgnęliśmy do źródła i tworzymy stylizowane publikacje, poddając je nieco technologicznemu liftingowi. Wprowadziliśmy wiele autorskich koncepcji zdobniczych oraz rozwiązań wytwórczych. Większość prac introligatorskich wykonujemy metodą rękodzielniczą, niemniej korzystamy z najnowszych zdobyczy techniki, szczególnie w dziedzinie projektowania graficznego i technik drukarskich.

Oryginalna oprawa na wałkach lub drążkach

Forma opraw map i plansz wzorowana jest na  tradycyjnym sposobie  wieszania publikacji ściennych na drewnianych listwach, jednak zastosowaliśmy w nich autorską modyfikację. Górne i dolne rękawy mieszczące drążki nośne są łączone za pomocą ozdobnych metalowych nitów. Do oprawy pism okazjonalnych i małych form literackich (wierszy, modlitw, przesłań…) zastosowaliśmy drewniane wałki. Nawiązują one do zwojów rzymskich listów czy żydowskiej Tory. Wszystkie nasze publikacje są oczywiście przystosowane do zawieszenia na ścianie przy pomocy ozdobnych sznurków przymocowanych do drewniano-metalowych ozdobnych końcówek.

Papier ozdobny

Zasadniczą część naszych publikacji drukujemy na oryginalnym papierze ozdobnym, podobnym swoją fakturą i właściwościami do papierów czerpanych stosowanych w początkach papiernictwa i drukarstwa. Dodatkowym charakterystycznym elementem naszych edycji są poszarpane brzegi zadrukowanych arkuszy. Efekt ten, przypominający stylistycznie wygląd starych dotkniętych zębem czasem papierów, uzyskujemy specjalną opracowaną przez nas metodą. Wszystkie wydawnictwa ścienne powlekamy obustronnie uszlachetniającym, matowym laminatem, który upodabnia papier do oryginalnego pergaminu, a dodatkowo wzmacnia go i chroni przed wilgocią i kurzem.

Pieczęcie

Jednym ze znaków rozpoznawczych naszych wydawnictw są pieczęcie ręcznie tłoczone w masie przypominającej lak. Przytwierdzone do map czy plansz dodają im uroku i kojarząc się z dawnymi pismami z początków naszej kultury piśmienniczej i edytorskiej. Dysponujemy dziesiątkami tłoków pieczętnych, różnej wielkości i przeznaczenia. Mamy stemple z inicjałami, herbami, logami i różnorodnymi symbolami. Wyciskamy nimi pieczecie, które zawieszamy na ozdobnych sznurkach pod publikacjami bądź wprost na papierze. Chlubą naszej kolekcji są jednak kopie tłoków pieczętnych wykonanych na podstawie odcisków pobranych z oryginalnych pieczęci z dokumentów historycznych. Do najcenniejszych należą tłoki pieczęci majestatycznej króla Władysława Jagiełły o średnicy 12 cm. Na zamówienie klientów wykonujemy również stemple autorskie przeznaczone do sygnowania edycji personalizowanych czy reklamowych.

Artystyczne oprawy książek

Tworzymy oryginalne oprawy książek, kronik, ksiąg pamiątkowych, albumów. Wierni tradycji traktujemy obwolutę jako bramę do treści oprawianych woluminów, bramę, która swym urokiem ma zachęcać do jej otwarcia. Nasze oprawy to dzieła mistrzów ginącego już rzemiosła introligatorskiego. Proces twórczy rozpoczynamy od selekcji skór, dobierając gatunkiem, fakturą i rozmiarem do potrzeb konkretnego projektu. Kolejnym etapem powstawania oprawy jest licowanie niewykończonej jeszcze obwoluty specjalnymi balsamami z domieszką wosku pszczelego. Wydobywają one naturalną fakturę skóry, nadając jej przez to niepowtarzalny wygląd i urok. Staramy się nie używać powszechnych w introligatorstwie skór lakierowanych farbą kryjącą o jednolitej kolorystyce ponieważ upodabniają one skórę naturalną do sztucznej. Na zaimpregnowanej obwolucie wytłaczamy ozdobne ornamenty, personalizowane napisy czy inne znaki dedykowane. Przedostatnią czynnością procesu wykończeniowego jest przytwierdzanie do okładek metalowych okuć. Odlewane ręczne z jubilerską precyzją detale służyły niegdyś przede wszystkim zabezpieczeniu bezcennych dzieł, a ich funkcja zdobnicza powstała niejako przy okazji zabezpieczania księgi. Dzisiaj role się odwróciły i okucia  stanowią  w zasadzie już tylko stylizowaną dekorację ksiąg, ale czynią  to z wielkim wdziękiem. W efekcie po wielu działaniach, procesach i zabiegach rzemieślniczej maestrii wychodzą z mistrzowskich rąk złotników i introligatorów naszej pracowni najwyższej klasy dzieła sztuki edytorskiej.

Opakowania – pudełka, tuby

Każda nasza publikacja jest pakowane w kartonowe pudełka zabezpieczające w naprawdę starym stylu.
By używane przez nas hasło „Wydawnictwa w starym stylu” nie było pustosłowiem, również i ten oboczny niejako sortyment naszej oferty wykonywany jest dawnymi metodami. Umożliwia nam to posiadana kolekcja starych maszyn poligraficznych i introligatorskich a w szczególności w pełni sprawna XIX wieczna maszyna do rycowania, którą  wykorzystujemy w proces produkcji opakowań. Miejcie więc Państwo świadomość, że każde pudełko, w które pakujemy nasze publikacje, jest wytwarzane na starej zabytkowej maszynie.

Obok znajduje się link do filmu, na którym możecie Państwo zobaczyć proces rycowania kartonu.

Oferujemy również eleganckie tuby z drewnianymi zatyczkami (górna i dolna) i uchwytem z ozdobnego sznura. Mogą one być gustownym dopełnieniem zarówno prezentów jak też przy bardziej formalnych okazjach np. podczas wręczaniu okolicznościowych druków typu: dyplomy, akty nadania, honorowe tytuły…