KALENDARZE
Kalendarze Pergameny to edycje wyjątkowe, nadające temu produktowi nowe znaczenie i niejako wyższy wymiar. Wprawdzie nie mają zdolności zatrzymywania czasu, jednak skutecznie zatrzymują na sobie wzrok i uwagę. Zdobią wnętrza unikatową, urzekającą formą i skłaniającą do refleksji treścią.
Grafika kalendarzy drukowana jest na wysokiej klasy papierze ozdobnym o fakturze papieru czerpanego. Dla wzmocnienia i zabezpieczenia arkusza wydruki pokryte są obustronnie specjalnym pergaminatem. Oprawę terminarzy stanowią wsunięte w nitowane rękawy drewniane drążki z ozdobnymi końcówkami, do których specjalnym węzłem przymocowany jest ozdoby sznurek służący zawieszaniu publikacji na ścianie. Boki papieru są efektownie poszarpane niczym dotknięte zębem czasu zwoje starodruków. Na dole kalendarza podwieszona jest pieczęć nawiązująca do tradycji sygnowania tym sposobem ważnych dokumentów. Do transportu publikację zwijamy w praktyczny rulon.
Kalendarze naszego wydawnictwa są oryginalnym i skutecznym nośnikiem reklamy wizualnej. Wykorzystując produkty stokowe lub projektując nowe, wykonamy dla Państwa prestiżową, niebanalną reklamę firmy lub ujmujący, osobisty prezent.
Zapraszamy do obejrzenia naszych kalendarzy w zakładce „z dawnych lat”. Przedstawiamy tam kolekcję kalendarzy z lat minionych niebędącą bezpośrednio w aktualnej ofercie. Pragniemy w ten sposób przedstawić nasz bogaty i oryginalny dorobek wydawniczy.
-
KAZIMIERZ WIELKI (1310 – 1370) Ostatni z dynastii Piastów, król Polski od 1333 r. Z racji wybudowania dziesiątek nowych miast, oraz rozbudowy lub budowy kilkuset nowych zamków i twierdz zwany „tym, co zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Utalentowany władca zasłynął także z małej ilości toczonych wojen i skutecznej polityki zagranicznej. Jego panowanie utrwaliło proces zjednoczeniowy ziem polskich i wyprowadziło Polskę z izolacji politycznej w Europie, po blisko dwu wiekach rozbicia dzielnicowego.
-
Kalendarz zwój - Władysław Bełza Władysław Bełza (ur. 17 października 1847 w Warszawie, zm. 29 stycznia 1913 we Lwowie) – polski poeta neoromantyczny, piszący w duchu patriotycznym, nazywany piewcą polskości. Publicysta, animator życia kulturalnego, oświatowego i prasowego, współzałożyciel polskiej organizacji oświatowej Macierz Polska. Autor między innymi słynnego patriotycznego wiersza „Katechizm polskiego dziecka” zaczynającego się od słów Kto ty jesteś ? - Polak mały…
-
MIESZKO (922–992) Pierwszy historyczny władca ziem polskich, faktyczny twórca państwowości polskiej. Sprawny polityk i utalentowany wódz. Toczył walki o Pomorze Zachodnie i wojny z Czechami, zdobywając Śląsk i Małopolskę. Poprzez przyjęcie chrztu w 966 r. umocnił państwo, równając je z chrześcijańskimi krajami Europy. Utworzył polskie biskupstwo w Gnieźnie, inicjował budowę licznych grodów obronnych i kościołów.
-
BOLESŁAW CHROBRY (967 - 1025) Syn Mieszka I, pierwszy koronowany król Polski. Był sojusznikiem cesarza Ottona III, którego gościł w 1000 roku w Gnieźnie. Prowadził zwycięskie wojny o Milsko i Łużyce. Organizował wyprawy misyjne na Kijów. Osadził na ruskim tronie swego zięcia Świętopełka a także odzyskał, zajęte wcześniej przez kijowskiego księcia Włodzimierza, Grody Czerwieńskie przyłączając je do swojego państwa. Historycy coraz częściej dodają do jego imienia słowo „Wielki”.
-
Fryderyk Franciszek Chopin (1810 - 1849) Fryderyk Chopin (fr. Frédéric Chopin), forma spolszczona: Szopen (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od października 1831 roku mieszkał we Francji. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, a także za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii. Był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu. Elementami charakterystycznymi dla utworów Chopina są pogłębiona ekspresja oraz czerpanie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej.
-
Kalendarz przedstawia wybór najważniejszych bitew w historii Polski. Umieszczone w kartuszach po bokach mapy obrazy to malarskie sceny batalistyczne z pól bitewnych od Płowców po Berlin. Kalendarz wykonany jest na papierze ozdobnym zabezpieczonym obustronnie pergaminazem. Oprawa na drewnianych drążkach ozdobnych
-
STEFAN BATORY (1533 -1586) Syn Stefana, wojewody siedmiogrodzkiego i Katarzyny Telegdi. Od 1571 r. książę Siedmiogrodu, a od 1576 r. drugi elekcyjny król Polski. Kosztem wielkich nakładów finansowych zorganizował armię i przeprowadził trzy zwycięskie kampanie przeciwko Moskwie (lata 1579, 1580, 1581), zdobywając Połock, Wielkie Łuki i oblegając Psków. Wojna z Rosją zakończona rozejmem w Jamie Zapolskim umocniła panowanie Rzeczypospolitej w Inflantach i rozszerzyła granice Litwy.
-
Kalendarz zawiera alchemiczny, średniowieczny przepis na złoto ze „Zbioru przepisów o sztukach rozmaitych” -Schedula diversarum artium, Teofila Prezbitera (ok. 1070–1125). Schedula pozwala na szczegółowe zapoznanie i analizę technik rzemiosła artystycznego w wiekach średnich. Dzieło jest podzielone na trzy tomy. Tom pierwszy zawiera informacje o technikach, produkcji i używaniu materiałów do rysunku i malarstwa, używania farby i atramentu, szczególnie do malarstwa książkowego oraz malarstwa ściennego. Drugi tom dotyczy witraży i techniki witrażu. Trzeci tom poświęcony jest złotnictwu i właśnie tam jest podany jakże „praktyczny” przepis na złoto.
-
Kalendarz 14-stronicowy Władcy Polski – Pamiątka Milenium koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego Jest to publikacja wyjątkowa, jej forma, treść i idea, której służy, sprawiają, że ze wszech miar zasługuje na miano pamiątki milenijnej. Ta wielka rocznica stała się dla nas okazją do całościowego zaprezentowania Państwu tematu władców polskich w formie unikatowego kalendarza – albumu. Wzorując się na rysunkach z Pocztu królów i książąt polskich Jana Matejki stworzyliśmy własną oryginalną kolekcję 48 kolorowych portretów władców polskich uzupełnioną o postacie, których mistrz Matejko nie narysował. Na stronie każdego miesiąca widnieją wizerunki czterech historycznych postaci z krótkimi życiorysami. W 2025 r. przypada tysiąclecie koronacji w Gnieźnie dwóch królów Polski, Bolesława Chrobrego oraz jego syna Mieszka II Lamberta. Koronacja pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego odbyła się w katedrze gnieźnieńskiej najprawdopodobniej w Święto Wielkanocne, które przypadło wówczas na 18 kwietnia. Dwa miesiące później Chrobry zmarł i dziedzictwo po nim przejął syn Mieszko II. Uroczystość koronacji odbyła się w tym samym roku w święto Bożego Narodzenia również w Gnieźnie.
-
Publikacja z roku 2023 to kalendarz wpisany tematycznie w naszą misję wydawniczą, którą jest promocja Polski, jej piękna, historii i tradycji. Obrazy malowane przez artystę Marka Michnę ukazują zarówno znane jak i mniej znane a zasługujące na odkrycie obiekty.
-
Publikacja z roku 2012 należy do seri tematycznej Zamki i Pałace Polski, która liczy obecnie osiem wydań kalendarzy promujących piękno polskiej architektury zamkowej i pałacowej w kraju i poza jego granicami. Obrazy malowane przez artystę Marka Michnę ukazują zarówno znane jak i mniej znane a zasługujące na odkrycie obiekty.
-
Publikacja z roku 2013 należy do seri tematycznej Zamki i Pałace Polski, która liczy obecnie osiem wydań kalendarzy promujących piękno polskiej architektury zamkowej i pałacowej w kraju i poza jego granicami. Obrazy malowane przez artystę Marka Michnę ukazują zarówno znane jak i mniej znane a zasługujące na odkrycie obiekty.