PLANSZE I ZWOJE EDUKACYJNE
W dobie wypierania tradycyjnych pomocy dydaktycznych przez formy elektroniczne, plansze ścienne pozbawione wirtualnej ulotności pozostają wciąż niezastąpionym kanonem trwałego przekazu wizualnego. Wydawane przez nas publikacje edukacyjne dedykowane są wszystkim odbiorcom, bo jak mówi mądre przysłowie, na naukę nigdy nie jest za późno. Nie mniej szczególną troską otaczamy w swej edukacyjnej misji młodzież szkolną. Czynimy tak w myśl wypowiedzianej przed wiekami przez Jana Zamoyskiego maksymy „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”
-
Wartościowa edukująca historycznie publikacja, której intrygujący tytuł pobudza do zastanowienia, o jakie wydarzenie historyczne chodzi. W Polsce miało początek wiele wydarzeń, ale nie wiele z nich jest tak fałszywie interpretowanych przez część europejskich historyków, jak właśnie początek i przyczyna upadku reżimów komunistycznych a szczególnie tego najgorszego – Związku Radzieckiego. Staramy się poprzez tę planszę dać udokumentowaną odpowiedź na istotne pytania dotyczące tamtego okres i tamtych wydarzeń.
-
Reprint aktu pamiątkowyego objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej Akt podpisany podczas uroczystości połączenia Górnego Śląska z Polską, która odbyła się 16 VII w katowickim parku im. T. Kościuszki z udziałem delegacji władz państwowych i miejscowego społeczeństwa. 20 X 1921, po plebiscycie i trzech kolejnych powstaniach, wielkie mocarstwa podjęły decyzję o podziale Górnego Śląska na część polską i niemiecką. Publikacje nasza wzbogacona jest krótkim opisem historiograficznym przedstawia zarówno treść zasadniczą aktu jak również podpisy uczestników uroczystości. Akt podpisało ponad 100 osób. Widnieją pod nim m.in. podpisy następujących osób: Wojciech Trąmpczyński – marszałek Sejmu Ustawodawczego, generał Stanisław Szeptycki – dowódca wojsk polskich wkraczających na Górny Śląsk, generał Kazimierz Horoszkiewicz – dowódca 23. Dywizji Piechoty, dr Jerzy Buzek – radca Prezydium Rady Ministrów, Stanisław Gall – biskup polowy wojska polskiego, Józef Rymer – wojewoda śląski, Zygmunt Żurawski – wicewojewoda śląski, Konstanty Wolny – adwokat, przyszły marszałek Sejmu Śląskiego.
-
W historii oręża polskiego było setki chwalebnych bitew. W naszej publikacji przedstawiamy symbolicznie tylko trzy, ale są to batalie o wyjątkowym znaczeniu dziejowym. Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz wiedeńska i Bitwa warszawska zadecydowały o dalszych losach Europy i Świata. W stwierdzeniu tym nie ma narracyjnej przesady, a przypominanie o polskim wkładzie w kształt nowożytnej historii świata to powód do dumy i nasz patriotyczny obowiązek. Publikacja przybliża kontekst historyczny wydarzeń, ich przebieg oraz znaczenie.
-
Plansza edukacyjna W naszej grupie przedstawia wzorce dobrych cech, zachowań, postaw grupy szkolnej.
-
Drzewo Genealogiczne Władców Polski Jest to plansza o wyjątkowych walorach edukacyjnych i ozdobnych. Pięknie i obrazowo ukazuje rodowody Piastów, Jagiellonów, królów elekcyjnych, ich herby, związki małżeńskie, daty panowania. Barwne ryciny na planszy nawiązują do mitu założycielskiego państwa polskiego z legendy o Lechu, Czechu i Rusie, przedstawiają symbolicznie polskie krajobrazy i historyczne miasta: Gniezno, Kraków, Warszawę. Dodatkowym pouczającym ubogaceniem publikacji są portrety władców wykonane na podstawie rysunków Jana Matejki. Zamieściliśmy je w bocznych kartuszach i opatrzyli krótkimi notami biograficznymi.
-
Żołnierze Wyklęci Jest to swoiste epitafium poświęcone bohaterskim żołnierzom, którzy po przegranej przez Polskę II wojnie Światowej, nie złożyli broni i podjęli nierówną walkę z sowieckim okupantem i wspierającymi go kolaborantami. Bohaterowie Ci byli zaciekle prześladowani i skrytobójczo mordowani przez ówczesną ludową władzę. Z tego powodu w większości nie mają oni po dziś dzień oznaczonych miejsc swego pochówku. Publikacja nasza opisuje losy kilku wybranych postaci, tego skazanego przez komunistów na wyklęcie i zapomnienie środowiska z rotmistrzem Witoldem Pileckim na czele.
-
Jest to plansza z serii publikacji Kroniki polskie – By czas nie zatarł i niepamięć poświęconych ważnym wydarzeniom w historii Polski. Bitwa warszawska (nazywana też Cudem nad Wisłą) stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 r była przełomową batalią wojny polsko-bolszewickiej toczonej w latach 1919 - 1920. Wymiar zwycięstwa wojsk polskich sprawił, że stała się jedną z najważniejszych bitew w historii Europy i Świata
-
Kroniki polskie – By czas nie zatarł i niepamięć to seria plansz poświęconym ważnym wydarzeniom w historii Polski. Operacja polska NKWD to wydarzenie , które przez lata okupacji sowieckiej było na cenzurowanym. Nie uczono o nim w szkołach bo burzyło ono propagandowy mit o przyjaźni i braterstwie Polski i Związku Radzieckiego. Operacja polska NKWD – wymierzona przede wszystkim w Polaków tzw. operacja narodowościowa NKWD, popełniona na rozkaz Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR nr 00485 z dnia 11 sierpnia 1937, wydany przez ówczesnego komisarza ludowego NKWD Nikołaja Jeżowa, przeprowadzona na terytorium ZSRR w latach 1937–1938 w okresie wielkiego terroru. Według dokumentów NKWD skazano 139 835 osób, z tego zamordowano strzałem w tył głowy nie mniej niż 111 091 Polaków – obywateli ZSRR, a 28 744 skazano na pobyt w łagrach. Wyroki były wykonywane natychmiast. Masowo deportowano Polaków zamieszkujących Ukraińską SRR i Białoruską SRR, m.in. do Kazachstanu i na Syberię.
-
Jest to plansza z serii publikacji Kroniki polskie – By czas nie zatarł i niepamięć poświęconych ważnym wydarzeniom w historii Polski.
-
Tadeusz Kościuszko To biograficzna plansza edukacyjna poświęcona powstani kościuszkowskiemu i Tadeuszowi Kościuszce (1746 –1817) – bohaterowi dwóch narodów, Najwyższemu Naczelnikowi Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, "niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość". Dół planszy zdobi kopia obrazu „Panorama Racławicka” wykonanego przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Publikacja wydana w roku 2024 z okazji 230 rocznicy wybuchu powstania kościuszkowskiego.
-
Plansza edukacyjna poświęcona Mikołajowi Kopernikowi (1473 - 1543) - genialnemu astronomowi, lekarzowi, poecie, ekonomiście, kartografowi (sporządził mapę Prus). W dziele "O obrotach sfer niebieskich" udowodnił, że Ziemia obraca się wokół Słońca, co oznaczało rewolucję naukową w połowie XVI wieku. Oryginalna plansza zawiera wiele ważnych i interesujących informacji z życia uczonego. W bardzo racjonalny sposób odnosi się między innymi do narodowości astronoma.